17.04.2022 TexnologiyaBaxış sayı
Blockchain nədir?
Blockchain, biznes şəbəkəsində əməliyyatların qeydə alınması və proseslərin izlənməsini asanlaşdıran, paylaşılan, dəyişməz böyük bir sistemdir. Bloklardan ibarət zəncirvari quruluşa malik olan Blockchain şifrələnmiş əməliyyat izləməni təmin edən paylanmış verilənlər bazası sistemidir. Demək olar ki, hər şey Blockchain şəbəkəsində izlənilə və istifadə edilə bilər ki, bu da riski və proseslə bağlı bütün xərcləri azaldır.
Blockchain necə yarandı?
Blockchain dünyanı tamamilə yenidən formalaşdıracaq bir texnologiya olmasına baxmayaraq, onun nə vaxt və kim tərəfindən təqdim edildiyi hələ də dəqiq bilinmir. 2008-ci ilin oktyabrında Satoshi Nakamoto adlı müəllif kriptoqrafiya həvəskarları üçün nəzərdə tutulmuş metstout.com saytında məqalə dərc etdi. Bu, 9 səhifəlik pdf faylı idi. Məqalənin adı "Bitcoin peer-to-peer elektron pul sistemi" idi. 2008-ci ildə Satoshi Nakamoto adlı naməlum şəxsin dərc etdiyi bu məqalə ilə bütün dünya yeni texnologiya ilə tanış oldu: Blockchain. Bu məqalədə daha sonra rəqəmsal valyuta olaraq gündəmimizə daxil olan Bitcoin yeni elektron ödəniş infrastrukturu olaraq təklif edilmişdir. Rəqəmsal pulun manifestosu sayıla biləcək bu sənəd 2008-ci ildə nəşr olunması, Blockchain tədqiqatlarının daha qədim olduğunu göstərir. 1988-ci ildə “The Economist” jurnalının üz qabığında dolların və kriptovalyutanın təsviri də bu fikri dəstəkləyir.
Blockchain necə işləyir?
Hər bir əməliyyat baş verdikdə bir “blok” kimi qeydə alınır. Blok məlumat sahəsindən ibarət bir strukturdur. Blockchain isə bu bloklar sisteminin bir-birinə birləşməsi ilə formalaşan bir zəncirdir və bu zəncirə “Paylanmış hesablar sistemi” də deyilir. Məlumat blokunda siz istədiyiniz məlumatı qeyd edə bilərsiniz. Hər bir blok özündən əvvəlki və sonrakı bloka bağlıdır. Hər bir yeni blok özündən əvvəlki blokun məlumatlarını təsdiqləyir, yəni hər bir blokda öncəki blokda qeyd olunan məlumatlar da əks olunur. Hər bir blokun belə birləşməsi dəyişdirilməyən bir zəncir olan Blockchain-i formalaşdırır. Hər bir qeyd dünyanın müxtəlif yerlərində müxtəlif kompüterlərdə, istifadəçilərdə mövcud olur. Bu da informasiya təhlükəsizliyini ortaya qoyur. Bəs sistemdə şəxsi məlumatlar necə qorunur? Hər bir istifadəçinin şəxsi imzaları mövcuddur və əməliyyat zamanı istifadəçilər bu imzalardan istifadə edir. Bu da sistemin şəxsi məlumatlarınızı qoruduğunu göstərir.
Blockchain ilə hadisələri internetdə asanlıqla izləmək olar. Məsələn, haradansa desert alacaqsınız. Blockchain əsaslı biznesin barkodunu skan etdikdə siz desertdə istifadə olunan şəkərin hansı fabrikdə istehsal edildiyini, hətta hansı sahədən və hansı tarixdə gələn çuğundurun istifadə edildiyini görə bilərsiniz.
Blockchain-də, həmçinin ifadə azadlığı da var. İstənilən bir sosial media platformasında sizin paylaşdığınız post və ya yazdığınız yazı mərkəz istədiyi zaman silinilə bilir. Təsəvvür edin ki, Blockchain əsaslı sosial media platforması mövcuddur. Burada paylaşılan hər bir şey ömürlük olaraq orada qalacaq. Çünki Blockchain sisteminə daxil edilmiş məlumatlar dəyişdirilə və silinilə bilmir.
Blockchain sahəsində olan inkişaf bank və ödəniş sistemləri, təchizat zəncirinin idarə edilməsi, hökümət işləri, sığorta, media və reklam, seçkilər, pərakəndə satış kimi bir sıra sahələrə təsir edəcək.