26.01.2023 Fərdi İnkişafBaxış sayı
Analitik düçüncənin sizə qazandıracağı və iş həyatında sizi digərlərindən fərqləndirəcək bir neçə xüsusiyyətə diqqət yetirək:
1. Praktiki uzaqgörənlik
Analitik mütəfəkkirlər məsələləri baş vermədən əvvəl müəyyənləşdirməkdə peşəkardırlar. İrəliyə baxırlar, bir məhsul və ya xidməti inkişaf prosesində təsəvvür edirlər və onu yaratmaq üçün bir plan qururlar.
2. Prioritetləşdirmə
Analitik liderlər böyük hədəfləri və ya problemləri idarə olunan, əldə edilə bilən addımlara ayıraraq və ən önəmlilərindən başlayaraq həll edə bilirlər. Komandalarına enerji və səylərini ən məhsuldar şəkildə idarə etməyə kömək edirlər.
3. Böyümə zehniyyəti
Hər bir uğursuzluğa öyrənmə fürsəti kimi yanaşmaq analitik düşüncə nümunəsidir. Liderlər tez-tez mövcud problemləri həll etmək üçün keçmiş təcrübələri özündə cəmləşdirirlər.Analitik düşüncəsi yüksək olanlar problemin mahiyyətinə varmaq və məntiqi həlli tapmaqda mükəmməldirlər.
Analitik düşünmə bacarıqları iş həyatında vacibdir. Məlumat toplamaq, mürəkkəb problemləri həll etmək, rasional qərarlar qəbul etmək, eyni zamanda məlumatları ümumiləşdirmək və düşünülmüş layihələri icra etmək üçün çox önəmlidir. Bir işə müraciət edərkən, bir çox işə qəbul meneceri şirkətə uyğun olub olmadığınızı müəyyən etmək üçün digər yüksək tələb olunan iş bacarıqları ilə birlikdə bu xüsusi bacarıqlara da baxır. Aydındır ki, bu, hər bir işçinin karyera pilləkəninə qalxmaq üçün qazanmalı və inkişaf etdirməli olduğu bir bacarıqdır.
Analitik düşünmə qabiliyyətlərinizi inkişaf etdirmək və ya onu yaxşılaşdırmaq üçün edə biləcəyiniz addımlar aşağıdakılardır:
1. Müşahidəçi olun
Yaşadığınız hər bir situasiyanı, və ya ətrafınızdakı insanları müşahidə edin. Duyğularınızın bir çoxundan istifadə edin, ətrafınızda nələrin baş verdiyinə baxın. Sizi maraqlandıran bir şey var? Aktiv şəkildə müşahidə edərək bu barədə maksimum məlumat almağa çalışın.
2. Kitab oxumaq
Analitik düşünmə bacarıqlarınızı artırmağın əsas amillərindən biri düşüncənizi aktiv və işlək vəziyyətdə saxlamaqdır. Kitab oxuyun və aktiv bir oxu strategiyası üzərində işləməyə çalışın: proaktiv olaraq oxuyun, dərk edin və oxuduğunuzu özünüzdən soruşun. Oxuya daha diqqətli yanaşmaq üçün oxuduqlarınızla bağlı sualları qaldırmaq, səsləndirmək və ya proqnoz vermək olar.
3. Ətrafınızdakı hadisələrin və proseslərin necə baş verdiyini öyrənin
Yalnız həll yolunu tapmaq deyil, əksinə müəyyən şeylərin necə baş verdiyini, səbəbini araşdırın. Situasiyaların necə işlədiyini araşdıraraqla analitik bacarıqlarınızı stimullaşdırmaq üçün vacib olan prosesi daha yaxşı başa düşəcəksiniz.
4. Sual verin
Marağın bizi daha ağıllı etdiyini bilirsinizmi? Neuroscientist Aracelli Carmago-ya görə, "Bir mövzu haqqında nə qədər maraqlansaq, o qədər diqqət və yaddaş kimi idrak funksiyalarımızı bir o qədər çox cəlb edir." Bununla yanaşı, daha çox sual vermək, bir mövzunun daha yaxşı problem həll etmə bacarıqlarını, saxlamağı və yaddaşını inkişaf etdirməyə kömək edə bilər. Buna görə suallar verməkdən çəkinməyin, xüsusən də sorğunuz doğrudursa.
5. Beyin Oyunlarını oynayın
Analitik düşünmə bacarıqlarınızı inkişaf etdirmək istəyirsinizsə bulmacalar, şahmat və ya krossvordlar kimi digər beyin oyunlarını oynamaq zamanı gələ bilər. Analitik bacarıq dəstinizi inkişaf etdirmək üçün beyin oyunları üzərində işləməyin ən yaxşı tərəf bu həm əyləncəlidir, həm də başlamaq üçün çox motivasiya tələb etmir.
6. Problemlərinizi həll etmə bacarıqlarını tətbiq edin
Unutmayın ki, hər problem üçün bir həll yolu var. Bir problemə iki, üç və ya daha çox həll hazırlayın. Və mümkünsə, bu həll yolları üzərində test işləri aparın. Hansı birinin ən yaxşı və ən məntiqli olduğuna baxın.
7. Qərarlarınızı düşünün
İşdə vacib qərarlar qəbul etmək çox yaygındır. Beləliklə, çox düşünün və qərarlarınızı rasionallaşdırın. Qərarınızın müsbət və mənfi cəhətləri nələrdir? Mümkünsə ekspert rəyi istəyin və ya geniş araşdırma aparın. Özünüzə sual verin, bu problem üçün ən yaxşı həll yolu budurmu? Bir az daha düşünmək üçün geri addım atın və sonra nəhayət qərar verə bilərsiniz.
Nəhayət, istənilən bacarığın inkişafı kimi, bu bacarıınızı da çox təcrübə və tətbiq etməlisiniz. Gündəlik təcrübələrinizdən öyrənin. Sonra vərdiş halına gələnə qədər analitik bacarıqlarınızı tətbiq edin.