12.01.2024 Biznes DünyasıBaxış sayı
Son məlumatlara görə, Microsoft-un bazar dəyəri 2,73 trilyon dollara yüksələrkən, Apple-ın dəyəri isə 2,82 trilyon dollara qədər azalıb. Bu o deməkdir ki, Microsoft Apple-ın bazar dəyərindən cəmi 90 milyard dollar geri qalır. Başqa sözlə, Microsoft dünyanın ən dəyərli şirkəti olmaq üçün Apple-ı ötməyə çox yaxındır.
Microsoft sonuncu dəfə 2021-ci il noyabrın 17-də Apple-ı geridə qoydu. O vaxtdan bəri, Market Watch-un qeyd etdiyi kimi, iki şirkətin bazar qiymətləri arasındakı fərq heç vaxt bu qədər kiçik olmayıb.
Microsoft, xüsusilə süni intellekt və oyunlara gəldikdə, həqiqətən yaxşı görünür. Süni intellekt baxımından Microsoft, ChatGPT kimi məhsullarına hazırda böyük tələbat olan OpenAI üçün xüsusi bulud provayderidir. Oyuna gəlincə, Activision Blizzard King-i almasını tamamladı və Xbox Series X|S və Xbox Game Pass sayəsində günü-gündən daha çox populyarlıq qazanır.
Digər tərəfdən, Apple, son bir neçə rübdə gözlənildiyi kimi performans göstərmədi. Artan rəqabət və makroiqtisadi amillərlə əlaqədar olaraq onun məhsullarına, xüsusilə Mac və iPad cihazlarına tələb xeyli azalıb. Nəticə etibarı ilə şirkət gəlirlərində illik 5% azalma göstərir. Xüsusilə iPhone 15-in populyarlığını nəzərə alsaq, iPhone-lar Apple-ın ən böyük gəlir mənbəyi olmağa davam edir.
kaizenAd Soyad:
Kaizen.azMəqalə sayı: